Jeftine avio karte i low cost kompanije – Sve što treba da znate

Putovanje avionom je najbrži i najkomforniji način da dođete do željene destinacije, a ujedno i jedini kada su u pitanju najudaljeniji delovi sveta. Ovaj vid prevoza je nekada bio značajno skuplji od drugih, i dugo je predstavljao luksuz koji veliki broj ljudi sebi ne može da priušti. Situacija se promenila nakon što su se pojavile low cost kompanije, koje svojim putnicima pružaju mogućnost da uz jeftine avio karte obiđu svet.

Jeftine avio karte

Jeftine avio karte i low cost kompanije - Sve što treba da znate

Kada su u pitanju low cost avio kompanije, mišljenja su često podeljena. Neki ih hvale i putuju isključivo njihovim letovima, dok postoje oni koji imaju predrasude po pitanju usluge i, što je još važnije, sigurnosti. Šta su zapravo low cost kompanije, kako posluju Wizzair i Ryanair, kao i koje su to low cost avio kompanije koje lete iz Beograda, saznajte u nastavku teksta.

Šta su zapravo low cost kompanije?

Low cost avio kompanije (LCC) su fenomen koji je svoju priču započeo još davne 1949. godine. Tada je osnovan prvi LCC Pacific Southwest Airlines. Ove kompanije dugo nisu imale prisutnost u našoj regiji, da bi poslednjih godina krenule sa ekspanzijom.

Ovi avio-prevoznici su jeftini ili niskotarifni avio-prevoznici koji nude jeftine avio karte, čije su cene nekada i nerealno niske. Upravo to je razlog zbog kojeg se javlja sumnja i pitanje - da li su jeftini letovi bezbedni kao i oni sa višom cenom avionske karte?

Pre nego što se pozabavimo ostalim detaljima funkcionisanja low cost kompanije, na početku ćemo vam razrešiti tu sumnju. Kada je u pitanju bezbednost i sigurnost putnika, ne postoji apsolutno nikakva razlika između regularne i low cost kompanije.

Svi avio-prevoznici moraju da ispune osnovne standarde koji su propisani od strane nadležnih svetskih, lokalnih institucija i regulatornih tela. Kako bi zadržali dozvolu za obavljanje saobraćaja, avio kompanije moraju proći stroge i detaljne provere, kao i kontrolu bezbednosti. Jasno je kakve katastrofalne posledice može imati puštanje neispravnog aviona, i niko se ni u ludilu ne usuđuje da se šali sa time, ni po koju cenu.

Koja je razlika između regularne i low cost kompanije?

Iako je bezbednost da identičnom nivou kao kod regularnih avio kompanija, jeftine avio karte koje low cost kompanije nude ipak iziskuju nešto drugačiji način poslovanja, kako bi niža cena avio karata bila moguća.

1. Direktni letovi

Saobraćaj koji obavljaju ove kompanije je “point-to-point”, odnosno reč je o direktnim letovima između dva grada. Letovi sa konekcijama nisu ono što njima ide u korist, zato što izbegavanjem njih ujedno izbegavaju i plaćanje kompenzacija u slučaju kašnjenja letova.

Moguće je u mreži linija napraviti i neke zahtevne rute, ali će svaki segment biti potpuno nezavisan, što znači da putnik neće imati nikakvu podršku i zaštitu avio kompanije, u slučaju kašnjenja leta ili gubljenja konekcije.

Neke low cost avio kompanije, kao na primer Eurowings, dozvoljavaju konekcije, ali ih i dodatno naplaćuju. Ovaj novac zapravo predstavlja neki vid osiguranja u slučaju kašnjenja ili otkazivanja leta, i potrebe za rerutiranjem na druge kompanije, kao i zakonskih kompenzacija.

2. Flota low cost kompanije

Prepoznatljiva odlika low cost kompanije jeste uniformisanost i jednostavnost flote. Ove kompanije se trude da smanje sve troškove, a to se između ostalog postiže i nabavkom jednog tipa aviona ili svođenjem flote na mali broj različitih modela.

3. Jedna klasa

Low cost kompanije su lišene luksuza, pa u njihovoj ponudi nećete naći jeftine avionske karte za prvu ili biznis klasu. Jedna jedinstvena, ekonomska klasa u avionu omogućila je ovim kompanijama da snize cene i ujedno povećaju broj mesta u avionu, s obzirom na to da sedišta luksuznijih klasa zauzimaju više mesta.

Zbog većeg broja sedišta, manji je i prostor za noge, pa je putnička kabina ovih kompanija skučenija od regularnih. Upravo ovakav raspored i enterijer aviona postižu ogromne uštede za kompaniju.

4. Manjak luksuza

Putnici nisu lišeni luksuza samo ograničavanjem na sedišta ekonomske klase. Ovde takođe ne postoji zabava tokom leta u vidu ugrađenog elektronskog sistema, ili ako postoji - dodatno se naplaćuje.

U okviru low cost kompanije najčešće nije uključena hrana i piće, već se dodatno plaća i predstavlja dodatan izvor prihoda za kompaniju.

Ipak, kada je u pitanju sama usluga u avionu, to da li je osoblje uslužno i ljubazno nema veze sa tim da li putujete regularnom ili jeftinijom kompanijom. Kašnjenje ili otkazivanje leta, gubljenje prtljaga i neljubazno kabinsko osoblje su podjednako (ne)zastupljeni u oba slučaja.

5. Naplata prtljaga

Kako međunarodna pravila nalažu, prevoz ručnog prtljaga je besplatan. Klasične avio kompanije su fleksibilne po ovom pitanju, dok one jeftinije to strogo poštuju, uz jasno definisane dimenzije i težinu.

Iako vam se možda čini bezazleno, i minimalno odstupanje od centimetar ili dva predstavlja odstupanje od pravila, i od putnika će se u tom slučaju zahtevati da ručni prtljag preda za prevoz u prtljažnom delu, uz određenu doplatu.

Pravila za naknadu za prevoz prtljaga su ista kao i kod drugih prevoznika, s tim da postoji više različitih tarifa. Na primer, ukoliko prilikom kupovine karte uplatite naknadu za prevoz prtljaga, ona za jednu torbu može iznositi 15 evra, ako naknadno prijavite prtljag preko sajta ili call centra cena je 20 evra, a 30 će vas koštati ukoliko platite pred poletanje.

Svim putnicima se preporučuje da dobro prouče pravila za prevoz prtljaga, i da ih ispoštuju, jer ukoliko date više novca za prtljag nećete ni osetiti uštedu koju ste ostvarili za kartu.

6. Osoblje low cost kompanije

Kada su u pitanju piloti i kabinsko osoblje, oni su podjednako profesionalni i plaćeni kao i kod klasičnih prevoznika. Ali ostatak osoblja i zaposlenih je ono što se razlikuje kod low cost kompanije.

Ove kompanije nemaju veliki broj zaposlenih koji sede u sedištu firme, već su im birokratija i administrativno osoblje svedeni na minimum. Na ovaj način low cost avio kompanije ostvaruju značajnu uštedu.

Evo šta treba da znate kada kupujete jeftine avio karte

Kako bi smanjila aerodromske troškove, kompanija svoje avio karte prodaje isključivo putem interneta, ili eventualno preko call centra, koji se dodatno naplaćuju. Generalno su usluge koje plaćate putem interneta niže u odnosu na one koje se plaćaju na aerodromu pred sam polazak.

Plaćanja se vrše bankarskim transferima i brendiranim, platnim ili kreditnim karticama, a low cost kompanije za ovo uzimju određenu nadoknadu.

Nakon što kupite avio kartu, obaezno proverite sa avio kompanijom da li je potrebno da istu odštampate. Kompanija Ryanair opominje svoje putnike da štampaju karte, ali to nije slučaj sa svim kompanijama.

Ono što bi takođe trebalo da znate jeste to da niskobudžetne kompanije često sleću na male aerodrome, umesto na glavne. Pre leta i to treba proveriti i proceniti da li vam to odgovara, kao i napraviti plan kako da dodjete do željene destinacije od aerodroma.

Jeftine avio karte

Najpoznatije low cost avio kompanije - Wizzair, Ryanair, Vueling…

Low cost avio kompanije su doživele ekspanziju, i danas je veliki broj takvih prevoznika. Ovo su najveće evropske niskobudžetne kompanije:

Ryanair

Ovo je trenutno najveća i najjeftinija niskobudžetna avio kompanija u Evropi, u kojoj možete kupiti i te kako jeftine avionske karte, i to, ako imate sreće, po ceni od 5 - 10 evra.

Wizzair

Mađarska low cost kompanija, čije se glavne baze nalaze u Mađarskoj i Poljskoj. Ovo je najveća niskotarifna avio kompanija u Srednjoj i Istočnoj Evropi. Wizzair avio karte možete pretražiti veoma jednostavno, putem njihove aplikacije.

Easy Jet

Ovo je britanska niskobudžetna avio kompanija, čije se sedište nalazi u Londonu, i koja uspešno posluje već 24 godine. Ova kompanija poseduje oko 230 aviona, a za nju radi oko 11 000 ljudi. Ako vas zanimaju low cost avio kompanije koje lete iz Beograda, uz Easy Jet možete doći do Berlina, Bazela i Ženeve.

Vueling

Vueling je španska low cost kompanija, čije je sedište u Barseloni, ali koja ima operativne baze i u Amsterdamu, Bilbau, Valensiji, Korunji, Madridu, Malagi, Palma de Majorci, Parizu, Rimu, Sevilji i Firenci.

Low cost kompanije u Srbiji

Verovatno vas zanima i koje su to low cost avio kompanije koje lete iz Beograda, ali i low cost kompanije iz Niša. Očekuje se da se njihov broj poveća narednih godina, a evo spiska koji je trenutno aktuelan:

Verujemo da smo vam približili čitavu priču o low cost avio kompanijama, i načinu njihovog funkcionisanja. One vam možda neće pružiti luksuz, ali će vas uz jeftine avio karte odvesti do mnogih zanimljivih gradova, što i jeste ono što je najbitnije ljubiteljima putovanja i avanture.