Kada je u pitanju specijalni prtljag u avionu, reč je o prtljagu koji značajno odstupa u dimenzijama, obliku i svojstvima u poređenju sa standardnim koferima. U specijalni prtljag generalno spada sportska i muzička oprema, kolica za bebe, psi vodiči, invalidska kolica, kao i prtljag koji se ne može svrstati u posebnu kategoriju, zbog čega se karakteriše kao roba.
Ako vas zanima koji se tačno prtljag karakteriše kao specijalni, u nastavku teksta možete pročitati sve tome. Kao i o pravilima vezanih za način transporta za ovakav prtljag u avionu.
Kada je reč o transportu sportske opreme, ona se može prevoziti i u okviru besplatnog prtljažnog limita, kada se primenjuju pravila za višak prtljaga. Ovakav način prevoza specijalnog prtljaga je donekle lakši kod avio prevoznika koji primenjuju težinski koncept, odnosno, ne stavljaju ograničenja na broj kofera, već na težinu. Sportska oprema se inače meri i razvrstava u tri kategorije, odnosno malu, srednju i veliku, pa evo šta se podrazumeva pod svakom od njih.
Mala sportska oprema je teška do 15 kg i velika do 140 cm, a generalno se pod tom veličinom podrazumeva oprema za skijanje i golf, kao i za skijanje na vodi, a i generalno je najjednostavnija za transport. Pojedine avio kompanije koje imaju redovne linije ka određenim skijaškim centrima, mogu omogućiti besplatan prevoz ove opreme, što je najviše slučaj sa kompanijama koje lete ka Alpima.
U srednju sportsku opremu spadaju bicikli, ronilačka i surf oprema, kao i sportsko koplje. Ova oprema mora imati težinu između 15 i 32 kg, kao i maksimalne dimenzije između 1.41 i 2 m. Ova oprema srednje veličine mora biti propisno zapakovana, što se najviše odnosi na bicikle za koje postoje specijalni boksovi dimenzija 177 x 23 x 102 cm.
Ovi boksovi su teški do 3.5 kg, i možete ih zahtevati od samog avio prevoznika, putem zahteva, odnosno rezervacije, pri čemu se korišćenje ovih boksova posebno naplaćuje, prema cenovniku avio kompanije, što može da bude od 20 eura pa naviše.
Pod velikom sportskom opremom podrazumevaju se rekviziti kao što su kajak, kanu i oprema za jedrenje, pri čemu moraju biti teški između 32 i 50 kg, što je i najveća dozvoljena težina, a dok je ograničenje za visinu od 200 do 277 cm.
Ono što je problematično kod velike sportske opreme jeste što pojedine avio kompanije nemaju mogućnost prevoza ovog tipa opreme, što je naročito slučaj za kajake i kanue koji se u retko kojoj kompaniji uopšte mogu predati kao prtljag. U većini slučajeva ova vrsta opreme se mora prijaviti kao roba, odnosno kargo, i samim tim se transportovati u skladu sa pravilima za kargo saobraćaj.
Generalno se za prevoz velike sportske opreme ne može primeniti nijedan postojeći prtljažni koncept, budući da ovakva oprema prevazilazi sve propisane limite. Zbog toga je ovu robu potrebno posebno najaviti avio prevozniku, sačekati odobrenje i potom dodatno platiti njen prevoz u skladu sa pravilima avio kompanije o kojoj je reč.
Putnik takođe mora posedovati sledeću dokumentaciju za ovu vrstu prtljaga:
Kada je u pitanju prevoz sportskog oružja i municije za početak se obavezno raspitajte kod avio kompanije kojom ćete putovati, kao i kod policijskih službi sve o pribavljanju potrebne dokumentacije. Uslovi prevoza i dokumentacije potrebne za taj prevoz zavise od svake zemlje i svake avio kompanije ponaosob.
Muzički instrumenti se mogu prevoziti na više načina, pri čemu se, ako je instrument zapakovan u tvrdu kutiju, može prenositi kao registrovan prtljag i bilo koji drugi prtljag u skladu sa težinskim. Mogu se prenositi kao deo ručnog prtljaga u avionu, ukoliko je reč o manjim muzičkim instrumentima, koji mogu stati u kasetu iznad sedišta.
Instrumenti čija dužina premašuje 100 cm se mogu transportovati isključivo kao jedan komad prtljaga, dok se za instrumente duže od 203 cm i teže od 32 kg mora tražiti saglasnost avio kompanije. U slučaju da neki veći instrument želite da prenesete u putničkoj kabini, onda morate rezervisati dodatno sedište, koje se plaća po ceni karte za odraslu osobu. Rezervacija se može napraviti ili preko turističke agnecije ili direktno preko predstavništva.
Ukoliko su instrumenti veći od 140 cm i teži od 46 kg, u tom slučaju se moraju transportovati kao kargo, za koji važe posebni uslovi. Za sve muzičke instrumente važi da moraju biti spakovani u sigurne tvrde pakete, jer avio kompanije ne odgovaraju za potencijalna oštećenja nastala zbog lošeg pakovanja.
Povedite računa za slučaj ako i kada presedate, budući da se može desiti da vam nešto od dozvola po pitanju prtljaga istekne, što nikako ne biste voleli da vas zadesi. Zbog toga je poželjno da dodatne boksove ili kutije zahtevate odmah prilikom check-in-a, jer ćete svakako morati dodatno da platite sve prateće takse, kao i da ispoštujete uslove. Takođe, ne zaboravite da na cenu i uslove transporta bilo koje vrste specijalnog prtljag u avionu udela ima i avionska klasa za koju ste se odlučili kada ste kupili avio kartu.